Co wpływa na długość życia psa?

Pies żyje znacznie krócej niż człowiek, ale jak długo? Co warunkuje długość jego życia? Czy jako świadomy i troskliwy opiekun możesz podjąć działania, które sprawią, że jego życie będzie lepsze i dłuższe? Poznaj odpowiedzi na te pytania i zadbaj o swojego pupila najlepiej, jak potrafisz!

Jak długo żyją psy?

Jak wskazują liczne badania i statystyki, psy żyją przeciętnie od około 10 do 15 lat. Małe rasy oraz psy nierasowe przeżywają niejednokrotnie jeszcze dłużej – nawet 20 lat i więcej. Rasy duże i olbrzymie żyją krócej, średnio od 6 do 12 lat. I tu jednak zdarzają się wyjątki. Za najstarszego psa na świecie długi czas uznawany był australijski owczarek pasterki o imieniu Bluey, który przeżył 29 lat i 160 dni. rekord ten pobił portugalski pies stróżujący Bobi, który (rzekomo) żył aż 31 lat i 163 dni.

Rasa i wielkość psa a długość życia

Wiesz już, że – co do zasady – małe psy żyją znacznie dłużej niż te należące do ras dużych i olbrzymich. Choć wielkość psa rzeczywiście jest czynnikiem istotnie wpływającym na długość życia, w przypadku niektórych ras (w tym mniejszych, jak np. buldog francuski czy mops) dużą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, które czynią je bardziej podatnymi na różnego rodzaju schorzenia.

Dieta a długość życia

Dieta jest kolejnym czynnikiem, który wpływa na zdrowie, a tym samym na długość życia. Zapewnij swojemu pupilowi zbilansowaną dietę, która będzie dostarczać psiemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych do jego prawidłowego funkcjonowania. Sięgaj wyłącznie po najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy dla psa SPECIFIC™, które uwzględniają wiek psa, jego wagę, poziom aktywności i ewentualne schorzenia.

Aktywność fizyczna a długość życia

Z pewnością wiesz, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna dla zachowania zdrowia, prawidłowej masy ciała, kondycji i doskonałego samopoczucia. Zadbaj o to, aby Twój czworonożny przyjaciel każdego dnia otrzymał niezbędną dawkę ruchu dostosowanego do jego potrzeb i wymagań!

Opieka weterynaryjna a długość życia

Zapewnij psu dostęp do lekarza weterynarii – wykonuj profilaktyczne badania i niezbędne szczepienia. Regularne wizyty to szansa na wykrycie poważnych chorób i podjęcie leczenia na wczesnym etapie ich rozwoju.

Środowisko, w którym przebywa pies a długość życia

Zatroszcz się nie tylko o odpowiednią dietę, aktywność i opiekę weterynaryjną, ale również o to, aby pupil na co dzień żył w bezpiecznym, spokojnym środowisku, miał własne legowisko, możliwość komfortowego odpoczynku, nie był narażony na nadmierny stres.

Podsumowanie

Jak już wiesz, długość życia Twojego podopiecznego uzależniona jest od wielu czynników. Koniecznie już teraz skrupulatnie przeanalizuj je wszystkie i wprowadź korzystne zmiany w obszarach, w których jest to konieczne!